Terária pro hady
Nejčastěji chovanými druhy hadů u nás jsou užovka červená (Pantherophis guttatus), korálovky (Lampropeltis), krajta královská (Python regius) a hroznýš královský (Boa constrictor). Tyto druhy patří zároveň, co se chovu týče, k méně náročným .
Některé druhy hadů dávají přednost životu na zemi, jiné ve větvích strmů. V teráriu bychom měli pomocí kamenů, kořenů, kůry a jiných dekorací co nejvíce podmínky, ideální pro ten který druh, napodobit.
Terárium: pravidlo "čím větší, tím lepší" u hadů úplně neplatí. V menším, účelně zařízeném teráriu, bude had spíš lépe prosperovat, než v příliš velkém, kde může být mládě nebo menší had "ztracený" a hůře se orientovat. Pro mláďata bychom měli volit malé terárium (např. 50x30x30cm)a postupně jej zvětšovat s tím, jak had roste. Pro menší druhy hadů může pro dospělého jedince stačit terárium 60x40x50cm resp. 80x40x50cm, pro skupinu nebo větší druhy potom terária 100x40x60cm, 120x50x50cm a větší. Důležité je dobré odvětrání terária, ideálně samovolným prouděním vzduchu přes perforovaný hliníkový plech pod posuvnými dvířky a ve stropě terária.
Osvětlení a topení: vzhledem k tomu, že jsou hadi studenokrevní živočichové, hraje u nich teplota zásadní roli. Ta by se měla pohybovat v teráriu v rozmezí 22 °C až po 40 °C pod zdrojem tepla v místě vyhřívání. Noční přirozený pokles teploty zajistíme vypnutím zdrojů tepla. UVB záření není pro chov hadů významné. Zdroj světla je každopádně zejména při osázení terária živými rostlinami vhodný. Různé teplotní stupně a výhřev v teráriu můžeme zajistit pomocí výhřevných žárovek , případně v kombinaci s výhřevným kamenem nebo topnou podložkou. Výhřevné žárovky můžeme osadit do lamp nebo keramických objímek se stínítkem - důležité je umístit je tak, abychom zábránili možnému popálení. Pro řízení doby svícení, která by měla být ideálně 10-12 hodin, lze použít spínací hodiny.
Substrát: vhodným substrátem do terária pro hady je např. borová kůra, bukové hobliny, apod. Nedoporučuje se příliš jemný substrát, který by mohli nasávat do nozder a způsobit dýchací problémy.
Další vybavení: Důležitým vybavením terária je miska na vodu, aby měl had stálý přístup k čerstvé vodě.
Krmivo: hadi jsou masožravci, krmíme je živou nebo rozmraženou potravou, nejčastěji myšími holátky a myšmi, větší druhy potkany. Krmivo pro hady bohužel v naší nabídce nemáme.