Terária pro chameleona
Vhodné terárium pro chov chameleona (nejčastěji chovaným druhem u nás je Chameleon jemenský - Chamaeleo calyptratus, méně častý, zato nádherně zbarveny je Chameleon pardálí - Furcifer pardalis) by mělo být spíš vyšší než delší.
Chameleony ve volné přírodě nalezneme převážně ve větvích stromů a keřů, terárium bychom se tedy měli snažit zařídit tak, aby se co nejvíce přiblížilo jejich přírozenémů prostředí. Na zadní stěnu (případně i boční) můžeme nalepit pozadí imitující skálu nebo kůru, vnitřní prostor terária rozčleníme větvemi dostatečně silnými, aby chameleona unesly, ale zároveń silnými tak, aby dokázal větev uchopit. Kromě přírodních větví lze použít i liány nebo révové kořeny, apod. Rostlny do terária volíme buď živé (Potos, Monstera, Ficus benjamina, apod.) nebo umělé, můžeme je i vhodně kombinovat.
Terárium: pro dospělého jedince je vhodné terárium o rozměru alespoň 60x40x80cm, pro dva chameleony potom např. 70x50x100cm. Pro mláďata chameleona lze dočasně použít i menší terárium, např. 40x30x60cm. Důležité je dobré odvětrávání terária, ideálně samovolným prouděním vzduchu přes perforovaný hliníkový plech pod posuvnými dvířky a ve stropě terária.
Osvětlení: pro chov chameleona v teráriu je důležité světlo, teplo a UV záření. Pomocí výhřevných žárovek a UVB žárovek nebo zářivek dokážeme zajistit chameleonovi odpovídají podmínky. Tyto světelné a tepelné zdroje můžeme osadit do lamp, dvojlamp nebo keramických objímek se stínítkem. Teplota by měla být v různých patrech terária rozdílná - pod tepelným zdrojem 30-40 °C, u dna terária 20-25 °C. V noci potom vypnutím výhřevných zdrojů zajistíme přirozený pokles teploty v teráriu. Pro řízení doby svícení lze použít spínací hodiny.
Vlhkost: Terárium s chameleonem je potřeba jednou denně rosit, případně můžeme použít rosící systémy. Přirozenou vlhkost v teráriu pomáhají udržovat živé rostliny, každodenní rosení je každopádně nezbytné.
Substrát: Do terária pro chameleona můžete použít lignocel (kokosovou drť), připravený terarijní substrát nebo jiný substrát, který Vám případně doporučí chovatel. Abychom zabránili plesnivění substrátu a uhnívání kořenů rostlin vlivem rosení a vyšší vlhkosti v teráriu, použijeme na dno terária pod substrát kačírek - vrstvu říčního písku.
Krmivo: základem jídelníčku chameleona je živočišná strava (různé druhy hmyzu - cvrčky, sarančata, červy, apod.), kterou můžeme občas (např. jednou týdně) doplnit o měkké ovoce (banán, broskev, mango, apod.) nebo např. květy pampelišky. Pravidelně přidáváme (posypáváme krmný hmyz) vitamíny a minerály pro zdravý růst a dobré prospívání.
Nejprodávanější
Skleněné terárium s dvojitým větráním a posuvnými dvířky v přední stěně terária.