Pro suchozemské želvy
Vhodné terárium pro chov suchozemských želv (nejčastěji chovaným druhem u nás je Želva zelenavá - Testudo hermanni) by mělo mít dostatečně velkou plochu dna a dobře odvětrané.
Suchozemské želvy se pohybují prakticky výhradně po dně terária, výška terária tedy stačí podle velikosti cca. 40cm. Prostor terária můžeme rozčlenit pomocí kamenů a kořenů a oživit např. umělými rostlinami, důležité je nabídnout jim i nějaký úkryt.
Terárium: pro dospělého jedince by mělo být terárium alespoň 80x40x40cm, pro jeden pár dospělých želv alespoň 100x50x40cm. Pro mládě želvy lze dočasně použít i menší terárium, např. 60x40x40cm. Důležité je dobré odvětrávání terária, ideálně samovolným prouděním vzduchu přes perforovaný hliníkový plech pod posuvnými dvířky a ve stropě terária.
Osvětlení: pro chov suchozemských želv v teráriu je důležité světlo, teplo a UV záření. Pomocí výhřevných žárovek a UVB žárovek nebo zářivek dokážeme zajistit želvám odpovídají podmínky. Tyto světelné a tepelné zdroje můžeme osadit do lamp, dvojlamp nebo keramických objímek se stínítkem. Teplota v teráriu by se měla pohybovat okolo 28 °C, lokálně v místě vyhřívání 40-45 °C. V noci potom vypnutím výhřevných zdrojů zajistíme přirozený pokles teploty v teráriu. Pro řízení doby svícení lze použít spínací hodiny.
Substrát: Do terária pro suchozemské želvy je vhodné kombinovat dva druhy substrátu - cca. 1/3 říční valounky, kde umístíme misku s vodou a misku na krmení, aby si do nich želva nezanášela nečistoty. Na zbylé 2/3 dna terária použijeme lignocel namíchaný s pískem nebo už připravený terarijní substrát ve vrstvě 5cm a vyšší podle velikosti želvy, aby se do něj mohla želva zahrabat. Tento substrát udržujeme přiměřeně vlhký.
Krmivo: suchozemským želvám se snažíme nabízet pestrou rostlinnou stravu (čínské zelí, salát, pampelišky, jitrocel, apod.), kterou můžeme doplnit nebo případně nahradit granulovaným krmivem. Pravidelně přidáváme vitamíny a minerály pro zdravý růst a dobré prospívání.